Deskorolki FISH

Jaka pierwsza deskorolka dla dziecka?

Deskorolka to piękny sport, który zapewnia olbrzymie dawki rozrywki, aktywność ruchową na świeżym powietrzu i możliwość szalenia ze znajomymi. Tradycyjne deskorolki, które wykorzystywane są przez młodzież i dorosłych do skakania i wykonywania rozmaitych ewolucji, nie nadają się jednak do użytku dla małych dzieci. Są długie i ciężkie i stawiają zbyt wielki opór dla malucha. Jaki zatem przedmiot wybrać, jako pierwszą deskorolkę dla dziecka?

Zalety jazdy na deskorolce

Jazda na deskorolce przynosi wiele korzyści maluchom. To nie tylko świetna zabawa, ale także znakomity sposób budowania kondycji, koordynacji ruchowej, sprytu i utrzymania równowagi. To aspekty, które okażą się bardzo przydatne w późniejszym życiu.

Pierwsza deskorolka? Fish Skatebards

Przymierzając się do kupna pierwszego produktu z kółkami dla naszego dziecka, powinniśmy rozważyć zakup deskorolki FISH. To idealne przedmioty dla najmłodszych, którzy chcą rozpocząć przygodę ze skateboardingiem. Czym są? Na pewno każdy je widział nieraz, bo w ostatnich latach wróciły do łask i stanowią wręcz wyraz mody wśród maluchów.

Deskorolki FISH

To małe deskorolki, które są wyprofilowane w ten sposób, że przypominają kształtem rybkę, stąd ich nazwa. Stanowią one swoisty ukłon do lat 80/90, kiedy to w Polsce biły rekordy popularności. To idealna deska do nauki jazdy i stawiania pierwszych kroków.

W czym tkwi ich zaleta? Jaka powinna być pierwsza deska?

Duże kółka

Olbrzymią zaletą deskorolki FISH są duże i miękkie kółka, które wpływają na bezpieczeństwo dziecka. Ich wielki rozmiar powoduje, że dobrze trzymają się nawierzchni, a wszelkiego rodzaju przerwy w ciągłości asfaltu, dziurki, czy wypustki między kostką brukową nie stanowią dla nich przeszkody. Małe kółka, w jakie wyposażone są tradycyjne deski, klinują się między przerwami w kostce i grożą nagłym zatrzymaniem deskorolki i upadkiem. Również małe kamyczki znajdujące się na chodniku nie stanowią dla dużych kół przeszkody, która zatrzyma deskorolkę. Ich miękkość z kolei, powoduje amortyzowanie wstrząsów i pochłanianie drgań, dzięki czemu siły przeciążeniowe i opór, jaki stawia asfalt, rozkładane są przez koła i nie są odczuwalne przez nogi malucha. Zapewnia to bezpieczeństwo stawów kostkowych i kolanowych.

Deska

Kluczowym parametrem takiej deskorolki jest rozmiar i szerokość tzw. decka, czyli deski, na której dziecko stoi. Rozmiar powinien być odpowiednio dopasowany do wysokości dziecka. Deskorolki FISH posiadają decki osiągające kilkadziesiąt centymetrów, które idealnie pasują do jazdy dla dzieci. Dodatkowo, są wyprofilowane i posiadają wcięcia mniej więcej na wysokości połowy decka. To bardzo ważne, gdyż znacznie ułatwia skręcanie, które odbywa się poprzez przeniesienie ciężaru na jedną z krawędzi deski. Masywne szerokie deski wymagają włożenia większych nakładów siły i precyzji podczas próby skręcania, tym samym wymagają większej masywności ridera i osiągnięcia wyższego poziomu opanowania jazdy. Ważne również, by deck w takiej deskorolce był plastikowy. Chodzi o to, by przedmiot nie był zbyt ciężki. Powinien on również posiadać pokład antypoślizgowy. Wybierajmy deskorolki z wypukłymi wzorkami, które zapewnią stabilność nogom dziecka i uchronią przed ześlizgiwaniem się stóp. Unikajmy produktów wyposażonych w papier ścierny. Jest on przydatny w tradycyjnych deskorolkach dla dorosłych, gdyż służy możliwości wykonania podskoku. W deskorolkach dla dzieci nie przyda się, wystarczającą ochronę przeciwpoślizgową zapewnią plastikowe wypustki (wzory w decku). Papier ścierny niszczy buty, ścierając ich podeszwy.

Łożyska

Łożyska to element, który odpowiada za szybkość i płynność jazdy. Im wyższą klasę posiadają, tym szybciej deskorolka może jechać. Nie przesadzajmy jednak z możliwością rozwinięcia prędkości u dzieci, by nie narażać ich na niebezpieczeństwo upadku. Dla młodszych dzieci wybierajmy deskorolki z łożyskami ABEC3, dla starszych, które mogą jeździć szybciej można wybrać ABEC5. Unikajmy łożysk o niższym parametrze jak 3, gdyż są toporne i nie zapewniają optymalnych możliwości kręcenia się kółka. Jazda wtedy może być trudna i męcząca.

60