rowery dla dzieci

Rower do jazdy po drogach publicznych – jakie musi mieć wyposażenie?

Prawdziwi pasjonaci rowerów, zarówno Ci dorośli, jak i mniejsi, uwielbiają wyposażać swoje pojazdy w różne akcesoria rowerowe. Asortyment w tym zakresie jest dzisiaj naprawdę duży. Jest jednak wyposażenie, które według prawa nie tyle może, a musi znaleźć się na naszym pojeździe.

Bezpieczna jazda rowerem po drodze

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, dokładnie określa, co musi posiadać rower, aby mógł poruszać się po drogach publicznych. W przypadku rowerów lista nie jest długa, jednak dobrze wiedzieć, co się na niej znajduje. Zasady te obowiązują także rowery dziecięce, nie tylko rowery dla dorosłych.

Podstawą jest oczywiście oświetlenie. Co prawda w dzień przedniej lampy, nie trzeba używać, ani nawet mieć ją zamontowaną, ale już w przypadku niepogody, mgły czy ogólnie złej widoczności, musi już być. Według rozporządzenia ma być to światło pozycyjne żółtego lub białego koloru. Może być migające. Jego źródło nie ma znaczenia – może nim być dynamo lub lampka rowerowa na baterie. Ważne, aby oświetlenie było w nocy widoczne przynajmniej z odległości 150 metrów. Z tyłu roweru natomiast oświetlenie ma mieć barwę czerwoną, także może być migające i musi spełniać wytyczne minimalnej widoczności – czyli 150 metrów.

rowery dla dzieci

Drugim istotnym elementem jest czerwony odblask z tyłu roweru, który musi być zamontowany zarówno w dzień, jak i w nocy. Rozwiązaniem są uniwersalne tylne lampki do rowerów, wyposażone również w odblask. Ostatnim koniecznym elementem, za którego brak możemy dostać mandat, jest dzwonek rowerowy. Nie każdy o tym wie, ale jednoślady także muszą posiadać urządzenie wydające sygnały ostrzegawcze. 

Rowery dla dzieci. W co jeszcze warto je wyposażyć?

Oprócz wymaganego wyposażenia, rowery dziecięce możemy zaopatrzyć także w inne dodatkowe akcesoria rowerowe – nie tylko ochronne, ale praktyczne i przydatne, takie jak np. bidon, stopka do roweru czy koszyk przedni albo bagażnik. Poszczególne elementy warto dobierać indywidualnie i bez zbytniej przesady. Pamiętać trzeba, że im więcej akcesoriów, tym rower jest cięższy.

Co do wyposażenia ochronnego, można zadbać o to, aby rower miał zamontowane dodatkowe odblaski np. w kolorze pomarańczowym na pedałach lub na kołach. W sprzedaży dostępne są również opaski odblaskowe, które dziecko może zakładać na swoje ramię lub zapiąć na rowerze. To przydatne elementy, ponieważ widoczność na drodze jest kluczowa i pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji albo daje pozostałym uczestnikom ruchu więcej czasu na odpowiednią reakcję.

454

No Responses

Write a response