rowery dla dzieci

Dodatkowe kółka czy rurka? – Pomagamy dziecku w nauce jazdy na rowerze

Ucząc dziecko jazdy na rowerze, warto zdecydować się na zastosowanie odpowiedniego wspomagacza. Nie każdy maluch jest w stanie bez komplikacji dosiąść klasycznego modelu dwukołowego, dlatego dobrym rozwiązaniem może być zakup dodatkowych kółek bocznych lub inwestycja w specjalny uchwyt – nazywany też prowadnikiem, kijkiem lub rurką. Które z tych akcesoriów sprawdzi się najlepiej?

Dodatkowe kółka boczne

Kółka boczne znacząco ułatwiają utrzymanie równowagi na rowerze. Zapewniają też dużą swobodę, ponieważ dziecko może prowadzić jednoślad samodzielnie. Podczas jazdy stwarzają jednak opór, który często stanowi problem w przypadku dość ciężkiego roweru. Dziecku może być trudno go napędzić, ponieważ dodatkowe kółka wyhamowują pojazd. Źle dobrany zestaw jest ponadto w stanie wywołać asymetrię sylwetki. Dodatkowe kółka umieszczane są zwykle nieco wyżej, niż koło tylne – dziecko jest wówczas zmuszone do opierania się na kole prawym lub lewym, przez co przyjmuje nieprawidłową pozycję na siodełku. W przypadku umieszczenia kółek na równi z kołem tylnym, wystąpić może z kolei problem z napędem, co zwiększa ryzyko wjechania w dołek podczas nauki.

rowery dla dzieci

Rurka do nauki jazdy

Rurka to specjalny uchwyt do nauki jazdy, montowany z tyłu jednośladu i sterowany przez opiekuna. Nowoczesne rowery dla dzieci są zwykle dobrze przystosowane do montażu prowadnika. Takie rozwiązanie daje pewność, że rower jest stabilny – kijek trzyma zwykle rodzic, który odpowiada za bezpieczeństwo nauki. Rurka bardzo dobrze sprawdza się podczas początkowych lekcji napędzania roweru pedałami, kiedy dziecko nie ma jeszcze w pełni opanowanej umiejętności utrzymania równowagi. Rodzic musi jednak pilnować, aby po ewentualnym puszczeniu uchwytu nie doprowadzić do wypadku. Prowadnik może też w dużym stopniu ograniczać swobodę. Dzieci uwielbiają przejeżdżać przez kałuże, co niekoniecznie musi być komfortowe dla osoby trzymającej rurkę.

Bezpieczne rowery dla dzieci

Zarówno dodatkowe kółka, jak i specjalny prowadnik mogą znacząco ułatwić dziecku naukę jazdy na rowerze. Dotyczy to zwłaszcza wyjątkowo małych dzieci, które miewają problemy z obsługą zbyt masywnego jednośladu. Na znacznie większą samodzielność nauki pozwalają kółka. Rurka może się jednak przydać podczas powrotu z lekcji jazdy, kiedy dziecko będzie zbyt zmęczone. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór zestawu dedykowanego dla konkretnego modelu. Dzięki temu rowery dla dzieci będą idealnie przystosowane do wymogów produktu, co pozytywnie wpłynie także na swobodę użytkowania.

499

No Responses

Write a response