rowery dla dzieci

Rower dla dziecka – nauka jazdy bez kółek

Dzieci uwielbiają się ruszać na świeżym powietrzu, dlatego też sprezentowanie im roweru będzie strzałem w dziesiątkę. Jest to jedna z najlepszych aktywności, do jakiej rodzic może zachęcić swoją pociechę. Bardzo ważne jest jednak to, aby kupić dwukołowca dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości swojego dziecka. Jak zatem kupić ten właściwy i na co zwrócić szczególnie uwagę podczas wyboru roweru dla dziecka?

Odpowiednie rowery dla dzieci w zależności od wieku i wzrostu

Podczas wybierania roweru dla swojego dziecka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wiek swojej pociechy, jej wzrost i możliwości fizyczne. W przypadku dzieci od drugiego do czwartego roku życia zaleca się zakup roweru biegowego, z kołami w rozmiarze 12”. Dla dzieci po czwartym do szóstego roku życia polecane są rowery z pedałami i kołami w rozmiarze 16” (przy wzroście dziecka 95-122 cm). Jeśli chodzi o dzieci od piątego do ósmego roku życia, to rozmiar koła powinien mieć 20” (wzrost dziecka 110-120 cm), a od siódmego do dwunastego roku życia dziecku można już kupić rower z kołami mającymi 24” (wzrost dziecka 120-145 cm).

rowery dla dzieci

Oczywiście są to bardzo ogólne zalecenia w zależności od wieku i wzrostu dziecka, gdyż niektóre dzieci rosą wolniej czy szybciej lub też mogą nie radzić sobie na rowerze z większymi kołami. Wybór roweru jest zatem kwestią indywidualną. Najlepiej jest kupować rowery dla dzieci wspólnie, aby mogły one go wypróbować przed zakupem.

Rower dostosowany do potrzeb dziecka

W przypadku najmłodszym kolarzy sprawdzą się rowerki biegowe, dzięki którym pociecha będzie w stanie już we wczesnych latach swojego życia nauczyć się samodzielnego poruszania się na dwukołowcu. Takie rowery nie posiadają pedałów, ale za to mają regulowane siodełko i kierownicę, dzięki czemu można dostosować ich wysokość do wzrostu dziecka. Już dwulatki bezproblemowo poradzą sobie na rowerku biegowym. Dla dzieci starszych polecane są rowery bez zbędnych przerzutek, z dwoma hamulcami i  charakteryzujące się dużą wytrzymałością. Jeśli dzieci już dobrze radzą sobie z jazdą na rowerze, można kupić im rower z większymi kołami i wyposażony w przerzutki, dzięki czemu pociecha będzie mogła doskonalić technikę jazdy. Dla większych dzieci i nastolatków sprawdzą się rowery profesjonalnie wyposażone.

Bardzo ważną kwestią przy wyborze roweru jest wysokość siodełka i długość nóg. Dziecko siedząc na siodełku, powinno bezproblemowo dotykać palcami stóp czy całą stopą podłoża. Musi także być w stanie utrzymać na nim równowagę.

42

No Responses

Write a response